Při mulčování kůrou nikdy nepoužíváme mulčovací textilii z těchto důvodů:
- V případě, že se k mulčování použije mulčovací textilie, dojde k vytvoření bariéry pro činnost žížal. Jejich činnost je zásadní pro obohacení půdy o organický materiál (žížaly vtahují drobné větvičky, trávu atd. do země), který se v zemi rozkládá a je tak zdrojem živin pro rostliny. Žížala dále svou činností kypří půdu a tak napomáhá výměně půdních plynů.
- Kůra, která je mulčována na plachetku nemůže obohatit rostliny o další živiny. Kůra se v normálním případě rozkládá a tvoří humus, který částečně rostliny využívají pro svou výživu. Kůra tak zůstává nevyužita na plachetce.
- Plachetka prorůstá vytrvalým plevelem, ten prorůstá zejména otvory do vysazených rostlin a tak je buď zahubí, nebo znehodnotí. Plevel dále roste na plachetce, nebo kůře z přirozených okolních náletů. Není pravda, že díky použití plachetky se vyhneme plevelení. Naopak údržba takových záhonů je v budoucnosti mnohem náročnější.
- Zemina pod plachetkou nedýchá. Nedochází k přirozené výměně vody a zemních plynů. Zemina je pod plachetkou na první pohled převlhčená a zhutněná. Dochází k odumírání vlásečnicových kořínků, kterými rostliny přijímají vodu s minerálními látkami. Takto postižené rostliny jsou neduživé, na první pohled nezdravé, může dojít až k jejich úhynu.
- Rostliny, stromy a keře koření pod plachetkou, kde se sráží voda. Nekoření hlouběji. V případě teplého počasí můžou rostliny podeschnout.
- V případě mulčování ve svazích kůra po plachetce sjíždí mnohem více, než kdyby byla kůra mulčována přímo na půdu.
- Použití mulčovací plachetky prodraží cenu 1 m2 okrasného záhonu o 40 – 60 Kč!!