Při mulčování kůrou nikdy nepoužíváme mulčovací textilii z těchto důvodů:

 

  •  V případě, že se k mulčování použije mulčovací textilie,  dojde k vytvoření bariéry pro činnost žížal. Jejich činnost je zásadní pro obohacení půdy o organický materiál (žížaly vtahují drobné větvičky, trávu atd. do země), který se v zemi rozkládá a je tak zdrojem živin pro rostliny. Žížala dále svou činností kypří půdu a tak napomáhá výměně půdních plynů.
  • Kůra, která je mulčována na plachetku nemůže obohatit rostliny o další živiny. Kůra se v normálním případě rozkládá a tvoří humus, který částečně rostliny využívají pro svou výživu. Kůra tak zůstává nevyužita na plachetce.
  • Plachetka prorůstá vytrvalým plevelem, ten prorůstá zejména otvory do vysazených rostlin a tak je buď zahubí, nebo znehodnotí. Plevel dále roste na plachetce, nebo kůře z přirozených okolních náletů. Není pravda, že díky použití plachetky se vyhneme plevelení. Naopak údržba takových záhonů je v budoucnosti mnohem náročnější.
  • Zemina pod plachetkou nedýchá.  Nedochází k přirozené výměně vody a zemních plynů. Zemina je pod plachetkou na první pohled převlhčená a zhutněná. Dochází k odumírání vlásečnicových kořínků, kterými rostliny přijímají vodu s minerálními látkami. Takto postižené rostliny jsou neduživé, na první pohled nezdravé, může dojít až k jejich úhynu.
  • V případě mulčování ve svazích kůra po plachetce sjíždí mnohem více, než kdyby byla kůra mulčována přímo na půdu.
  • Mulčovací plachetku používáme pouze v případě mulčování oblázky. Zde má jediný důvod, a to, že se oblázky po nějaké době znečistí  organickými zbytky a z plachetky se dají dobře odebírat na čištění.
  • Použití mulčovací plachetky prodraží cenu 1 m2  okrasného záhonu o 40 – 60 Kč!!